Київський районний суд м.харкова
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 953/8022/24
н/п 1-кс/953/6409/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" вересня 2024 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
за участі заявника - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Київського районного суду м. Харкова скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Київського відділу поліції ГУНП в Харківській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_3 від 27.08.2024 року про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
02.09.2024 до канцелярії Київського районного суду м. Харкова надійшла скарга ОСОБА_3 про бездіяльність посадових осіб Харківського районного управління № 1 ГУНП у Харківській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР за заявою ОСОБА_3 від 27.08.2024 р. про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України, у якій заявник просить:
- визнати незаконною бездіяльність посадових осіб Київського відділу поліції ГУНП в Харківській області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання її заяви про вчинення кримінального правопорушення;
- зобов`язати уповноважену особу Харківського районного управління поліції № 1 ГУ НП в Харківській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 28.08.2024 р. про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України.
На обґрунтування скарги заявник зазначає, зокрема, що 27.08.2024 нею до Київського відділу поліції ГУНП в Харківській області подано заяву про вчинення кримінального правопорушення її булим співмешканцем і внесення відомостей до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України. Так, прийнявши її заяву, співробітник Київського відділу поліції ГУНП в Харківській області надав талон-повідомлення єдиного обліку № 007767 від 28.08.2024 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення. Проте, станом на 02.09.2024 відомості за її заявою до ЄРДР не внесені, чим порушені вимоги ч. 1 ст. 214 КПК України щодо строків внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР.
В судовомузасіданні ОСОБА_3 свою скаргупідтримала вповному обсязіта просилапро їїзадоволення.
Представник Харківського районного управління поліції № 1 ГУ НП в Харківській області в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду скарги (а.с.21). 04.09.2024 до суду надійшов лист за підписом заступника начальника СВ Харківського районного управління поліції № 1 ГУ НП в Харківській області полковника поліції ОСОБА_4 , у якому зазначено, що звернення ОСОБА_3 за фактом щодо можливих неправомірних дій з боку ОСОБА_5 було зареєстровано в Єдиному обліку заяв та повідомлень за № 13970 від 27.08.2024, доручено для розгляду та прийняття рішення відповідно до Закону України «Про звернення громадян» дільничним офіцерам поліції. На теперішній час рішення не прийнято.
Відповідно до ч.3 ст.306 КПК України відсутність слідчого не є перешкодою для розгляду скарги.
Слідчий суддя, дослідивши скаргу та надані докази, вислухавши думку скаржника, приходить до наступного.
Згідно п.1ч.1ст.303КПК України,на досудовомупровадженні можутьбути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогамистатті 169цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Слідчим суддею встановлено, що27.08.2024 Харківським районним управлінням поліції № 1 ГУ НП в Харківській області,отримано заяву ОСОБА_3 про вчинення, на думку заявника, кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України (а.с. 4-17).
Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Офісу Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298). Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу I цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п. 4, 5 ч. 5ст. 214 КПК України.
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у своїй постанові від 30 вересня 2021 року (справа № 556/450/18, провадження № 51-4229км20) зокрема, зазначив, що слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім`ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Отже закон передбачає необхідність попередньої оцінки (аналізу) слідчим, прокурором, слідчим суддею (у разі оскарження заявником бездіяльності уповноваженої особи щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань) змісту заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення на предмет викладення в ньому інформації саме про кримінальне правопорушення на основі критеріїв зазначених вище.
Викладене дає підстави вважати, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбачений цим Кодексом.
Згідно ст.11КК України,кримінальним правопорушеннямє передбаченецим Кодексомсуспільно небезпечневинне діяння(діяабо бездіяльність),вчинене суб`єктомкримінального правопорушення. Не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність, яка хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого цим Кодексом, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, тобто не заподіяла і не могла заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі.
Системний аналіз положень ч. 1 ст. 214 КПК України, ст.ст. 2, 11 КК України дає підстави для висновку, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
Отже, підставами вважати заяву чи повідомлення саме про кримінальне правопорушення є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки кримінального правопорушення. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Дослідивши зміст долученої до скарги заяви ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення від 27.08.2024 слідчим суддею встановлено, що заявником не надано обґрунтованих доказів вчинення зазначеного кримінального право-порушення.Доводи, викладені у вказаній заяві є суб`єктивним міркуванням заявника без реального обґрунтування обставин, що становлять склад кримінального правопорушення.
Початок досудового розслідування без законних на те підстав є порушенням принципів верховенства права, законності та інших принципів, передбачених ст. 7 КПК України, а також вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно з якими органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, скарга ОСОБА_3 про бездіяльність посадових осіб Харківського районного управління № 1 ГУНП у Харківській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України, задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 107, 303-307, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Київського відділу поліції ГУНП в Харківській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_3 від 27.08.2024 року про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2024 |
Оприлюднено | 09.09.2024 |
Номер документу | 121406070 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Колесник С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні