ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, [email protected]
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2025 рокум.Черкаси Справа № 925/1632/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду розглянув справу за позовом Приватного акціонерного товариства "МХП", Київська область, Миронівський район, м.Миронівка, вул.Елеваторна,1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ековудсервіс", м.Черкаси, вул.Академіка Корольова,11 оф.204
про стягнення 1064432,01 грн заборгованості за договором перевезення,
за участю повноважних представників сторін:
від позивача: Сєркова С.Г. адвокат за довіреністю;
від відповідача: участі не брав.
Приватне акціонерне товариство "МХП" звернулось в Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ековудсервіс" про стягнення 1064432,01 грн заборгованості за договором від 28.08.2023 №28/08/2023, з них: 362000,00 грн основної заборгованості, 655190,00 грн штрафу, 10284,65 3% річних, 36957,36 грн інфляційних втрат та відшкодування судових витрат.
Ухвалою суду від 17.01.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 20.02.2025.
Ухвала суду від 17.01.2025 вручена відповідачеві 24.01.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за штриховим кодовим ідентифікатором 0610225200095.
У підготовчому засіданні 20.02.2025 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач на позов та ухвалу суду не відреагував; відзиву до суду не направив; вимоги не заперечив.
Ухвалою суду від 20.02.2025 з метою забезпечення змагальності та диспозитивності процесу та права сторони на захист та повторного витребування документів від відповідача проведення підготовчого засідання відкладено на 19.03.2025.
19.03.2025 підготовче провадження закрито і справу призначено в судовий розгляд на 17.04.2025.
17.04.2025 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення на 28.04.2025.
Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце цього засідання (підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за штриховим кодовим ідентифікатором 0610232612030), однак участі повноважного представника не забезпечив, про причини його неявки до суду не повідомив.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв`язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з`явились.
Відповідачем не подано відзив по суті спору.
За результатами судового засідання 28.04.2025 судом проголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення відповідно до приписів ст.ст. 233, 240 ГПК України.
Судом установлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини:
Приватне акціонерне товариство "Миронівський Хлібопродукт" (далі МХП) на своєму сайті в мережі Інтернет та в друкованому виданні "Урядовий кур`єр" в публічному доступі розмістило відкриті Умови, що застосовуються до договорів, за якими МХП виступає виконавцем робіт та послуг в редакції від 01.03.2020 (а.с. 8-10).
28.08.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Ековудсервіс" (замовник, відповідач, боржник) та Приватним акціонерним товариством "МХП" (експедитор, виконавець, позивач, кредитор) укладено договір №28/08/2023 перевезення вантажів автомобільним транспортом (а.с. 10-12 з додатками), за умовами якого:
виконавець зобов`язується перевозити належним йому автомобільним транспортом вантажі замовника (контрагента) та/або надавати замовнику від власного імені за плату, в інтересах та за рахунок контрагента (замовника) послуги виконання або організації виконання перевезення вантажів контрагента автомобільним транспортом у внутрішньому та міжнародному сполученні, а контрагент зобов`язується оплачувати виконані перевезення та/або надані послуги в порядку та на умовах цього договору розділ 1 договору.
Договором передбачені додатки до договору:
№1 умови, застосовні до договорів, укладених між МХП та замовником;
№2 строки та порядок оплати послуги, інші умови;
№3 заявка/замовлення на обслуговування.
МХП має право залучити до виконання своїх обов`язків за даним договором третіх осіб, залишаючись повністю відповідальним перед замовником за дії третіх осіб. Залучення третіх осіб в наданні послуг допускається виключно з письмового дозволу контрагента (замовника).
2. Обов`язки сторін: 2.1. Контрагент зобов`язаний: 2.1.1. завчасно подавати МХП Замовлення, не пізніше 12 годин до часу подачі автомобіля під завантаження вантажу. Змінити або скасувати заявку Контрагент має можливість не пізніше ніж за 12 годин до початку подачі автомобіля під завантаження. У разі прийняття Замовлення до виконання МХП зобов`язаний протягом 12 годин від моменту отримання такого Замовлення направити Контрагенту засобами факсимільного чи електронного зв`язку Замовлення з підписом уповноваженої посадової особи МХП про її прийняття. Відсутність відповіді від МХП по Замовлені протягом строку вказаного у даному договорі, означає відмову МХП від прийняття Замовлення; 2.1.2. надати МХП в Замовленні всю необхідну інформацію про характер та особливості вантажу; 2.1.3. забезпечити пред`явлення підготовлених вантажів (упакованих, промаркованих) до перевезення відповідно до умов узгодженого Замовлення; 2.1.4. забезпечувати своєчасне і належним чином оформлення товарно-транспортних накладних і інших супровідних документів. В разі постачання товару в поворотній тарі, зазначити це та кількість поворотної тари, яка підлягає поверненню в товарно-транспортних накладних; 2.1.5. вчасно здійснювати чи забезпечувати вчасне здійснення навантажувальних робіт з метою запобігання простою автотранспорту; Припустимою нормою часу на навантаження, розвантаження Сторони домовились вважати при внутрішньому перевезенні 24 години з часу подачі транспортного засобу в пункт навантаження/розвантаження. Договір №28/08/2023 від 28.08.2023 року (надалі по тексту сторінки Договір). 2.1.6. своєчасно сплачувати МХП узгоджену Сторонами в Замовленні плату після надання останнім в повному обсязі документів, що підтверджують виконання останнім своїх зобов`язань за даним Договором; 2.1.7. на першу вимогу МХП надавати всю необхідну додаткову інформацію про вантаж, необхідну для виконання останнім своїх зобов`язань за Договором; 2.1.8. завантаження вантажу здійснюється в підготовленому для цього місці з можливістю вільного під`їзду автотранспорту МХП; 2.1.9. при укладенні цього договору, Контрагент зобов`язаний надати документи, які ідентифікують його та підписанта зі сторони Контрагента та містять достатньо відомостей для підтвердження правосуб`єктності та статусу. При зміні статусу чи правосуб`єктності Контрагент зобов`язаний повідомити МХП протягом 3-х днів. У разі не повідомлення зазначеної інформації МХП не несе відповідальності за будь-які наслідки, які пов`язані з виконанням умов Договору та Додатків до нього.
2.2. МХП зобов`язаний: 2.2.1. забезпечити перевезення вантажу транспортними засобами, що відповідають зазначеним в Замовленні вимогам, санітарним, технічним та іншим вимогам країн маршруту перевезення вантажу, а також виключають, з урахуванням характеристики вантажу, можливість перевантаження транспортного засобу по тоннажу як в цілому, так і за осями; 2.2.2. забезпечувати подачу транспортного засобу в пункт навантаження та доставку вантажу в місце розвантаження у встановлений Замовленням строк; 2.2.3. забезпечити перевірку водієм при прийманні вантажу до перевезення, правильність оформлення товарно-транспортної накладної встановленого зразку, відповідності кріплення та укладки вантажу в транспортному засобі на предмет дотримання умов безпеки руху і забезпечення схоронності вантажу, а при виявленні будь-яких невідповідностей негайно повідомити Контрагента про виявлені недоліки та вимагати від вантажовідправника негайного їх усунення. При відсутності у складених у місці навантаження вантажу товарно-транспортній накладній обґрунтованих застережень Сторін, має місце презумпція, що в момент прийняття вантаж і його пакування були зовні в справному стані, вантаж було завантажено на автотранспортний засіб і закріплено належним чином, кріплення і укладка вантажу в транспортному засобі відповідає вимогам безпеки руху і забезпечує збереження рухомого складу, а також несправності у кріпленні і укладці вантажу, що загрожують його збереженню, відсутні. 2.2.4. забезпечувати наявність у водіїв належним чином та відповідно до встановлених вимог оформлених документів для безперешкодного і своєчасного виконання перевезення; 2.2.5. у випадку виникнення будь-яких причин, що не дозволяють вчасно виконати Замовлення, негайно письмово повідомити про це Контрагента та, в разі об`єктивних причин затримки, запросити у останнього письмових інструкцій щодо подальших дій; 2.2.6. здійснювати перевезення вантажу по найкоротшому маршруту, придатному для автомобільного руху; 2.2.7. вчасно доставляти вантаж у встановлений пункт доставки (розвантаження) і здавати його уповноваженій особі вантажоодержувача без будь-яких пошкоджень чи псування та у визначеній супровідними документами кількості. В разі прийняття до перевезення вантажу в поворотній тарі, про що зазначено Контрагентом в товарно-транспортних накладних, забезпечити її доставку Контрагенту на протязі 2 (двох) діб, з моменту отримання вантажу до перевезення; 2.2.8. негайно письмово повідомляти Контрагента про вимушені та інші обставини, що перешкоджають своєчасній доставці вантажу; 2.2.9. забезпечувати схоронність вантажу з моменту його прийняття водієм до перевезення і до моменту здачі в пункті розвантаження уповноваженій особі вантажоодержувача; 2.2.10. брати участь у складанні і забезпечувати своєчасне і правильне оформлення актів для посвідчення фактів, що можуть служити підставою для покладання матеріальної відповідальності на учасників перевезення; 2.2.11. самостійно, відповідно до фактичних результатів господарської діяльності, визначати в акті приймання-передачі наданих послуг достовірної та правдиву інформацію про розподіл витрат на перевезення та, в разі залучення до перевезення вантажів належного третім особам автомобільного транспорту, розмір своєї винагороди за належне виконання Замовлення; нести перед Контрагентом повну відповідальність за всі можливі негативні правові наслідки та збитки, пов`язані із порушенням цього зобов`язання.
3. Порядок розрахунків. 3.1. Плата МХП узгоджується Сторонами в Замовленні, що є невід`ємною частиною даного Договору. Узгоджена в Замовленні плата: 3.1.1. в разі виконання перевезення вантажів належним МХП автомобільним транспортом є платою за перевезення вантажу; 3.1.2. в разі залучення до перевезення вантажів належного третім особам автомобільного транспорту та/або надання пов`язаних з перевезенням додаткових послуг з виконання та організації виконання перевезення вантажів становить суму витрат МХП з транспортного експедирування (виконання та організації виконання перевезення, надання пов`язаних з перевезенням додаткових транспортно-експедиторських послуг) перевезення вантажу та розмір плати (винагороди) МХП за належне виконання Замовлення. Сторони мають право додатково, до плати МХП, узгодити в Замовленні чи в окремій угоді умови відшкодування МХП окремих витрат з виконання чи організації виконання перевезення вантажу та/або додаткову плату за окремі транспортно-експедиторські послуги у зв`язку з виконання м окремого(их) Замовлення(нь) та/або Договору в цілому. Не передбачені Замовленням та/або окремою угодою додаткові витрати та/або окремі транспортно-експедиторські послуги, відповідно, не відшкодовуються, не оплачуються, вважаються вже включеними в узгоджену Замовлення плату МХП та ризик перевищення витрат МХП з виконання Замовлення над узгодженою в Замовленні платою МХП несе МХП. В будь-якому випадку узгоджена в Замовленні плата також включає в себе всі витрати МХП з оплати зборів (обов`язкових платежів) що сплачуються при виконанні перевезення вантажу, а також всіх податків і зборів (обов`язкових платежів), в т.ч., але Договір №28/08/2023 від 28.08.2023 року (надалі по тексту сторінки Договір) не виключно, податок на фрахт, зобов`язання з оплати яких випливають з правовідносин МХП з третіми особами, залученими останнім до виконання цього Договору. 3.2. Зобов`язання МХП стосовно перевезення вантажу вважаються виконаними в момент своєчасного отримання Вантажоодержувачем вантажу в належному стані та кількості, що підтверджується підписом та печаткою Вантажоодержувача на товарно-транспортній накладній з якою поставлено вантаж. 3.2.1. Сторони погодились, що підставою для проведення розрахунків за даним Договором є підписаний Сторонами Акт прийому-передачі наданих послуг, а також оригінали належним чином оформлених товарно-транспортних накладних з відмітками та підписами уповноважених осіб вантажовідправника і вантажоодержувача. 3.3. МХП вважається таким, що належним чином виконав свої зобов`язання за даним Договором, якщо вантаж було доставлено в пункт призначення, передано уповноваженій особі вантажоодержувача без пошкоджень в кількості відповідно до товаросупровідних документів, які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення, та належним чином оформлені та у відповідності з вимогами п. 3.2 даного Договору товарно-транспортну накладну (для міжнародних перевезень під даним поняттям по тексту розуміється СМR) або комплект накладних, які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення, Датою надання послуг вважається дата підписання Контрагентом акту приймання-передачі послуг, що підтверджує факт приймання належно оформлених первинних та інших, у відповідності до вимог п. 3.2 Договору, документів щодо надання послуг із замовленого перевезення. У випадку надання неналежно оформленої, з порушенням вимог Договору та/або чинного законодавства України, товарно транспортної накладної, Контрагент акт приймання-передачі послуг не підписує та протягом 3 (трьох) днів з моменту отримання акту направляє МХП письмові зауваженнями для усунення виявлених недоліків. У випадку відсутності письмових зауважень Контрагента протягом вищевказаного строку послуги вважаються прийнятими Контрагентом. 3.4. Порядок та умови оплати послуг, ціни на них, визначаються згідно Додатку № 2 до Договору.
4. Відповідальність сторін: 4.1. Розмір вартості втраченого, пошкодженого чи зіпсованого вантажу визначається виходячи з цін та вартості вантажу, зазначених у товаросупровідних документах (товарних накладних, рахунках-фактурах, тощо). Втрата МХП нефасованого вантажу, під час здійснення перевезення в межах 0,01% від загальної кількості нефасованого вантажу не вважається нестачею. 4.2. В разі порушення Контрагентом прийнятих за даним Договором господарських зобов`язань останній зобов`язаний сплатити МХП за письмовою вимогою останнього наступні штрафні санкції: - за прострочення оплати вартості послуг пеню в розмірі 0,3 %, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення; - за односторонню, з прямо не визначених Договором підстав, відмову від виконання узгодженого Замовлення штраф у розмірі 5 % від плати МХП згідно такого Замовлення. 4.3. Відшкодувати збитки МХП, понесені під час завантаження або розвантаження вантажу внаслідок недбало виконаного завантаження або незабезпечення безпечного місця під розвантаження або завантаження. Під даними збитками мається на увазі вартість усунення завданого автомобілю пошкодження. Про дане пошкодження складається акт на місці вчинення та підписується представниками сторін. 4.4. За порушення строків оплати послуг більш ніж на 10 діб від дати оплати рахунку Контрагент сплачує МХП неустойку (штраф) у розмірі 1% від несплаченої вартості наданих послуг за кожний день затримки. 4.5. У випадку порушення терміну надання послуг/виконання робіт, МХП зобов`язано сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, від вартості ненаданих послуг/невиконаних робіт за кожний день прострочення. 4.6. МХП несе відповідальність за фізичну втрату, псування, нестачу чи пошкодження вантажу, прийнятого до перевезення: - в разі втрати в розмірі вартості втраченого вантажу. - в разі псування в розмірі тієї суми на яку знизилась вартість вантажу. - в разі нестачі вантажу в розмірі фактичної шкоди. - в разі пошкодження в розмірі тієї суми, на яку знизилась вартість вантажу. 4.7. МХП звільняється від відповідальності за втрату, недостачу, псування або пошкодження вантажу в разі, коли вантаж прибув у справному транспортному засобі (контейнері) зі справними пломбами вантажовідправника, а штучний вантаж зі справними захисним маркуванням, бандеролями, пломбами вантажовідправника або виготовлювача, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством України, при умові дотримання правил перевезення вантажу даного виду у відповідності з наданою Контрагентом інформації у Заявці, підписаній обома сторонами. 4.8. МХП звільняється від відповідальності у разі, якщо Контрагент не надав, або надав МХП недостовірну інформацію про властивості вантажу, і внаслідок цього МХП не змогло виконати Договір належним чином.
У період з вересня 2023 до травня 2024 року виконавцем (експедитором) (МХП) організовано та виконано для замовника (Ековудсервіс) перевезення вантажу по маршрутах:
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_1 , що підтверджується: актом надання послуг №118702 від 23.09.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 14); видано рахунок на оплату №6743 від 23.09.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 16);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_2 , що підтверджується: актом надання послуг №129036 від 20.10.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 18);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_3 , що підтверджується: актом надання послуг №132065 від 27.10.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 20); видано рахунок на оплату №7916 від 27.10.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 22);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_4 , що підтверджується: актом надання послуг №132448 від 01.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 24); видано рахунок на оплату №7955 від 01.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 26);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_5 , що підтверджується: актом надання послуг №134386 від 04.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 28); видано рахунок на оплату №8112 від 04.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 30);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_6 , що підтверджується: актом надання послуг №134714 від 03.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 32); видано рахунок на оплату №8141 від 03.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 34);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_6 , що підтверджується: актом надання послуг №136563 від 12.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 36); видано рахунок на оплату №8343 від 12.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 38);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_7 , що підтверджується: актом надання послуг №136774 від 11.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 40); с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_8 , що підтверджується: актом надання послуг №137289 від 16.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 42); видано рахунок на оплату №8421 від 16.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 44);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_9 , що підтверджується: актом надання послуг №139064 від 18.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 46); с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_10 , що підтверджується: актом надання послуг №139531 від 22.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 48); видано рахунок на оплату №8647 від 22.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 50);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_11 , що підтверджується: актом надання послуг №141059 від 24.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 52); видано рахунок на оплату №8791 від 24.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 54);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_12 , що підтверджується: актом надання послуг №143366 від 01.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 56); с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_8 , що підтверджується: актом надання послуг №144438 від 07.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 58); видано рахунок на оплату №9037 від 07.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 54);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_13 , що підтверджується: актом надання послуг №145437 від 08.12.2023 на суму 15000 грн (з ПДВ) (а.с. 62); видано рахунок на оплату №9103 від 08.12.2023 на суму 15000 грн (з ПДВ) (а.с. 54);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_14 , що підтверджується: актом надання послуг №147523 від 15.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 64); видано рахунок на оплату №9303 від 15.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 65);
- м. Немирів с. Копилів смт Велика Димерка, автомобілем НОМЕР_15 , що підтверджується: актом надання послуг №147537 від 15.12.2023 на суму 10000 грн (з ПДВ) (а.с. 66); видано рахунок на оплату №9317 від 15.12.2023 на суму 10000 грн (з ПДВ) (а.с. 67);
- с. Будище с. Нерубайське, автомобілем НОМЕР_16 , що підтверджується: актом надання послуг №148292 від 16.12.2023 на суму 23000 грн (з ПДВ) (а.с. 68); видано рахунок на оплату №9409 від 16.12.2023 на суму 23000 грн (з ПДВ) (а.с. 69);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_17 , що підтверджується: актом надання послуг №152123 від 28.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 70); видано рахунок на оплату №9821 від 28.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 71);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_18 , що підтверджується: актом надання послуг №152693 від 30.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 72); видано рахунок на оплату №9830 від 30.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 73); видано рахунок на оплату №10026 від 04.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 74);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_19 , що підтверджується: актом надання послуг №155908 від 07.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 75); видано рахунок на оплату №10129 від 07.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 76), рахунок на оплату №10138 від 09.01.2024 на суму 12000 грн (а.с. 77);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_19 , що підтверджується: актом надання послуг №155912 від 10.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 78); видано рахунок на оплату №10141 від 10.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 79);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_20 , що підтверджується: актом надання послуг №160653 від 20.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 80); видано рахунок на оплату №10425 від 20.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 81);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_21 , що підтверджується: актом надання послуг №161456 від 23.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 82); видано рахунок на оплату №10491 від 23.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 83);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_22 , що підтверджується: актом надання послуг №193653 від 04.04.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 84); актом надання послуг №205221 від 11.05.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 85); видано рахунок на оплату №14068 від 11.05.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 86).
Всі документи сторонами підписані в системі "Вчасно" електронним цифровим підписом.
Між сторонами підписано Акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 (а.с. 87). Сторони підтвердили оплату 12000 грн 11.10.2023 та заборгованість 254000 грн на користь ПрАТ "МХП".
Акт звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 є одностороннім документом позивача, та не підписаний відповідачем (а.с. 88).
24.07.2024 виконавцем на адресу замовника направлено претензію вих.№493 з вимогою про сплату заборгованості за надані за договором від 28.08.2023 №28/08/2023 послуги з організації та перевезення вантажів в сумі 362000 грн (а.с. 89).
Боржник (Ековудсервіс) за вих. №25 від 25.07.2024 письмово повідомив кредитора (МХП) про свою складну фінансову ситуацію та усвідомлення важливості своєчасного і повного виконання зобов`язання в найкоротші терміни (а.с. 90). Запропоновано графік погашення заборгованості з 09.08.2024 по 27.09.2024 рівними частинами по 45250 грн.
Заборгованість відповідачем не погашена. Прощення боргу позивачем не відбулося. Запропонований графік погашення боргу відповідачем не виконано.
Вказані обставини стали підставою для звернення ПрАТ "МХП" за захистом порушеного права в Господарський суд Черкаської області із позовом до ТОВ "Ековудсервіс" з вимогами про примусове стягнення заборгованості за договором перевезення від 28.08.2023 №28/08/2023 в сумі 362000 грн, а також нарахованих за прострочення виконання грошового зобов`язання відповідно до п.4.4 договору штрафних санкцій (штрафу) в сумі 655190 грн та відповідно до ст.625 ЦК України: 10284,65 грн - 3% річних, 36957,36 грн інфляційних втрат.
Відповідачем доказів виконання у повному обсязі умов договору перевезення від 28.08.2023 №28/08/2023 до суду не надано, як і відзиву на позов.
Інших доказів та документів не подано.
Оцінюючи пояснення учасників та докази сторін у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.
Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з положеннями Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Сторони за договором є суб`єктами господарювання на ринку товарного сільськогосподарського виробництва України та допоміжної діяльності, самостійними юридичними особами з присвоєнням ідентифікаційного коду, визначенням видів діяльності, що підтверджено витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Місце проведення господарської діяльності сторін відповідає місцю їх реєстрації згідно даних ЄДРПОУ положення ст.93 Цивільного кодексу України.
Позивач звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом про стягнення з відповідача 362000 грн основної заборгованості за надані за договором перевезення від 28.08.2023 №28/08/2-23 послуги з перевезення вантажу із застосуванням автотранспорту, та обтяжень на суму боргу.
Відповідно до положень ст.ст.6, 11, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Суд вважає, що сторонами досягнуто згоди по всіх істотних умовах письмового двостороннього строкового консенсуального оплатного змішаного договору перевезення та транспортного експедирування від 28.08.2023 №28/08/2023; договір не заперечений сторонами, не визнаний судом недійсним, не розірваний сторонами та є дійсним на момент спірних правовідносин. Суд враховує презумпцію правомірності правочину (приписи ст.204 Цивільного кодексу України). Договір відповідає положенням глави 63 Цивільного кодексу України як різновид послуги та транспортного експедирування, яка безпосередньо споживається замовником, та міжнародним конвенціям з вантажних перевезень, до яких приєдналась Україна.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до Цивільного кодексу України:
п.1 ч.2 ст.11. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини;
ч.1, 2 ст.509. Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу;
ст.525. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом;
ст.526. Зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться;
ст.530. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства;
ст.599. Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином;
ст.610. Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання);
ст.611. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом;
ст.629. Договір є обов`язковим для виконання сторонами;
ст.901. 1. За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. 2. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання;
ч.1 ст.903. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором;
ст.929. 1. За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов`язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо). 2. Положення цієї глави поширюються також на випадки, коли обов`язки експедитора виконуються перевізником. 3. Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін, якщо інше на встановлено законом, іншими нормативно-правовими актами;
ст.931. Розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Якщо розмір плати не встановлений, клієнт повинен виплатити експедитору розумну плату.
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем на виконання умов договору про транспортно-експедиційне обслуговування в міжнародному автомобільному сполученні від 28.08.2023 №28/08/2023 на замовлення відповідача останньому надано послуги з перевезення вантажу (продукції) із застосуванням спецтранспорту по маршрутах:
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_1 , що підтверджується: актом надання послуг №118702 від 23.09.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 14); видано рахунок на оплату №6743 від 23.09.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 16);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_2 , що підтверджується: актом надання послуг №129036 від 20.10.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 18);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_3 , що підтверджується: актом надання послуг №132065 від 27.10.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 20); видано рахунок на оплату №7916 від 27.10.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 22);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_4 , що підтверджується: актом надання послуг №132448 від 01.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 24); видано рахунок на оплату №7955 від 01.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 26);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_5 , що підтверджується: актом надання послуг №134386 від 04.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 28); видано рахунок на оплату №8112 від 04.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 30);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_6 , що підтверджується: актом надання послуг №134714 від 03.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 32); видано рахунок на оплату №8141 від 03.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 34);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_6 , що підтверджується: актом надання послуг №136563 від 12.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 36); видано рахунок на оплату №8343 від 12.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 38);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_7 , що підтверджується: актом надання послуг №136774 від 11.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 40); с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_8 , що підтверджується: актом надання послуг №137289 від 16.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 42); видано рахунок на оплату №8421 від 16.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 44);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_9 , що підтверджується: актом надання послуг №139064 від 18.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 46); с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_10 , що підтверджується: актом надання послуг №139531 від 22.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 48); видано рахунок на оплату №8647 від 22.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 50);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_11 , що підтверджується: актом надання послуг №141059 від 24.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 52); видано рахунок на оплату №8791 від 24.11.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 54);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_12 , що підтверджується: актом надання послуг №143366 від 01.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 56); с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_8 , що підтверджується: актом надання послуг №144438 від 07.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 58); видано рахунок на оплату №9037 від 07.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 54);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_13 , що підтверджується: актом надання послуг №145437 від 08.12.2023 на суму 15000 грн (з ПДВ) (а.с. 62); видано рахунок на оплату №9103 від 08.12.2023 на суму 15000 грн (з ПДВ) (а.с. 54);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_14 , що підтверджується: актом надання послуг №147523 від 15.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 64); видано рахунок на оплату №9303 від 15.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 65);
- м. Немирів с. Копилів смт Велика Димерка, автомобілем НОМЕР_15 , що підтверджується: актом надання послуг №147537 від 15.12.2023 на суму 10000 грн (з ПДВ) (а.с. 66); видано рахунок на оплату №9317 від 15.12.2023 на суму 10000 грн (з ПДВ) (а.с. 67);
- с. Будище с. Нерубайське, автомобілем НОМЕР_16 , що підтверджується: актом надання послуг №148292 від 16.12.2023 на суму 23000 грн (з ПДВ) (а.с. 68); видано рахунок на оплату №9409 від 16.12.2023 на суму 23000 грн (з ПДВ) (а.с. 69);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_17 , що підтверджується: актом надання послуг №152123 від 28.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 70); видано рахунок на оплату №9821 від 28.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 71);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_18 , що підтверджується: актом надання послуг №152693 від 30.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 72); видано рахунок на оплату №9830 від 30.12.2023 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 73); видано рахунок на оплату №10026 від 04.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 74);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_19 , що підтверджується: актом надання послуг №155908 від 07.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 75); видано рахунок на оплату №10129 від 07.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 76), рахунок на оплату №10138 від 09.01.2024 на суму 12000 грн (а.с. 77);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_19 , що підтверджується: актом надання послуг №155912 від 10.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 78); видано рахунок на оплату №10141 від 10.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 79);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_20 , що підтверджується: актом надання послуг №160653 від 20.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 80); видано рахунок на оплату №10425 від 20.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 81);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_21 , що підтверджується: актом надання послуг №161456 від 23.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 82); видано рахунок на оплату №10491 від 23.01.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 83);
- с. Будище м. Ладижин, автомобілем НОМЕР_22 , що підтверджується: актом надання послуг №193653 від 04.04.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 84); актом надання послуг №205221 від 11.05.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 85); видано рахунок на оплату №14068 від 11.05.2024 на суму 12000 грн (з ПДВ) (а.с. 86).
Згідно із Законом України "Про транспортно-експедиторську діяльність":
ст.1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: транспортно-експедиторська діяльність - підприємницька діяльність із надання транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів; транспортно-експедиторська послуга робота, що безпосередньо пов`язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного або іншого вантажу за договором транспортного експедирування; експедитор (транспортний експедитор) суб`єкт господарювання, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, визначених договором транспортного експедирування; клієнт споживач послуг експедитора (юридична або фізична особа), який за договором транспортного експедирування самостійно або через представника, що діє від його імені, доручає експедитору виконати чи організувати або забезпечити виконання визначених договором транспортного експедирування послуг та оплачує їх, включаючи плату експедитору; перевізник юридична або фізична особа, яка взяла на себе зобов`язання і відповідальність за договором перевезення вантажу за доставку до місця призначення довіреного їй вантажу, перевезення вантажів та їх видачу (передачу) вантажоодержувачу або іншій особі, зазначеній у документі, що регулює відносини між експедитором та перевізником; учасники транспортно-експедиторської діяльності клієнти, перевізники, експедитори, транспортні агенти, порти, залізничні станції, об`єднання та спеціалізовані підприємства залізничного, авіаційного, автомобільного, внутрішнього водного та морського транспорту, митні брокери та інші особи, що виконують роботи (надають послуги) при перевезенні вантажів;
ст.8. Експедитори надають клієнтам послуги відповідно до вимог законодавства України та держав, територією яких транспортуються вантажі, згідно з переліком послуг, визначеним у правилах здійснення транспортно-експедиторської діяльності, а також інші послуги, визначені за домовленістю сторін у договорі транспортного експедирування. Транспортно-експедиторські послуги надаються клієнту при експорті з України, імпорті в Україну, транзиті територією України чи іншими державами, внутрішніх перевезеннях територією України. Експедитори за дорученням клієнтів: забезпечують оптимальне транспортне обслуговування, а також організовують перевезення вантажів різними видами транспорту територією України та іноземних держав відповідно до договорів (контрактів), згідно з якими сторони мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим та іншими законами України; фрахтують національні, іноземні судна та залучають інші транспортні засоби і забезпечують їх подачу в порти, на залізничні станції, склади, термінали або інші об`єкти для своєчасного відправлення вантажів; здійснюють роботи, пов`язані з прийманням, накопиченням, подрібненням, доробкою, сортуванням, складуванням, зберіганням, перевезенням вантажів; ведуть облік надходження та відправлення вантажів з портів, залізничних станцій, складів, терміналів або інших об`єктів; організовують охорону вантажів під час їх перевезення, перевалки та зберігання; організовують експертизу вантажів; здійснюють оформлення товарно-транспортної документації та її розсилання за належністю; надають в установленому законодавством порядку учасникам транспортно-експедиторської діяльності заявки на відправлення вантажів та наряди на відвантаження; забезпечують виконання комплексу заходів з відправлення вантажів, що надійшли в некондиційному стані, з браком, у пошкодженій, неміцній, нестандартній упаковці або такій, що не відповідає вимогам перевізників; здійснюють страхування вантажів та своєї відповідальності; забезпечують підготовку та додаткове обладнання транспортних засобів і вантажів згідно з вимогами нормативно-правових актів щодо діяльності відповідного виду транспорту; забезпечують оптимізацію руху матеріальних потоків від вантажовідправника до вантажоодержувача з метою досягнення мінімального рівня витрат; здійснюють розрахунки з портами, транспортними організаціями за перевезення, перевалку, зберігання вантажів; оформляють документи та організовують роботи відповідно до митних, карантинних та санітарних вимог; надають підготовлений транспорт, який має додаткове обладнання згідно з вимогами, передбаченими законодавством; надають інші допоміжні та супутні перевезенням транспортно-експедиторські послуги, що передбачені договором транспортного експедирування і не суперечать законодавству.
ст.9. За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі. Істотними умовами договору транспортного експедирування є: відомості про сторони договору: для юридичних осіб резидентів України: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; для юридичних осіб нерезидентів України: найменування, місцезнаходження та державу, де зареєстровано особу; для фізичних осіб-громадян України: прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання із зазначенням адреси та індивідуальний ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів; для фізичних осіб-іноземців, осіб без громадянства: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), адресу місця проживання за межами України; вид послуги експедитора; вид та найменування вантажу; права, обов`язки сторін; відповідальність сторін, у тому числі в разі завдання шкоди внаслідок дії непереборної сили; розмір плати експедитору; порядок розрахунків; пункти відправлення та призначення вантажу; порядок погодження змін маршруту, виду транспорту, вказівок клієнта; строк (термін) виконання договору; а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Зовнішньоекономічні договори (контракти) транспортного експедирування повинні відповідати вимогам законодавства про зовнішньоекономічну діяльність. Для систематичного надання послуг експедитора можуть укладатися довгострокові (генеральні) договори транспортного експедирування. У разі залучення експедитором до виконання його зобов`язань за договором транспортного експедирування іншої особи у відносинах з нею експедитор може виступати від свого імені або від імені клієнта. За договором транспортного експедирування експедитор може організувати перевезення за одним товарно-транспортним документом вантажів кількох різних клієнтів, які прямують з одного пункту відправлення та/чи в один пункт призначення, за умови, що експедитор виступає від імені усіх цих клієнтів як вантажовідправник та/чи вантажоодержувач. Платою експедитору вважаються кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування. У плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов`язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування. Підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки, накладні тощо), видані суб`єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування, або органами влади. Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні. Такими документами можуть бути: авіаційна вантажна накладна (Air Waybill); міжнародна автомобільна накладна (CMR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (CIM); вантажна відомість (Cargo Manifest); інші документи, визначені законами України. Факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення;
ст.11. Експедитор зобов`язаний надавати транспортно-експедиторські послуги згідно з договором транспортного експедирування і вказівками клієнта, погодженими з експедитором у встановленому договором порядку. /.../;
ст.12. /.../ Клієнт зобов`язаний у порядку, передбаченому договором транспортного експедирування, сплатити належну плату експедитору, а також відшкодувати документально підтверджені витрати, понесені експедитором в інтересах клієнта в цілях виконання договору транспортного експедирування. /.../.
Враховуючи зазначені вище приписи чинного законодавства та умови договору, надані позивачем акти надання послуг є належними та допустимими доказами надання позивачем послуг з перевезення вантажу, зміст яких, зокрема, відсутність претензій та заяв про невиконання перевезення вантажів та отримання його вантажоотримувачами дають суду підстави стверджувати про виконання експедитором обов`язків з прийняття вантажів до перевезення та належної їх передачі вантажоотримувачам. Тобто відповідача замовив та спожив дані послуги перевезення.
При цьому, як убачається із наявних у матеріалах справи копій актів, будь-які заперечення щодо повного та належного надання позивачем послуг перевезення з боку вантажоотримувачів відсутні.
Про належне виконання позивачем зобов`язань за договором перевезення автомобільним транспортом від 28.08.2023 №28/08/2023 також свідчить відсутність будь-яких зауважень чи претензій з боку замовника щодо наданих послуг.
Згідно із Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг"
ст.5. Електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною;
ст.6. Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Для підтвердження достовірності походження та цілісності електронного документа може використовуватися електронна печатка. Накладанням електронного підпису та/або електронної печатки завершується створення електронного документа. У разі створення електронного документа з використанням більш як одного електронного підпису та/або більш як однієї електронної печатки його створення завершується накладанням електронного підпису або електронної печатки останнім підписувачем чи створювачем електронної печатки відповідно до технології створення такого електронного документа. Суб`єкти електронного документообігу використовують електронні підписи та електронні печатки у випадках, встановлених законодавством, або за домовленістю між відповідними суб`єктами. /.../;
ст.7. Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до ЗУ "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". У разі надсилання електронного документа кільком адресатам або його зберігання на кількох електронних носіях інформації кожний з електронних примірників вважається оригіналом електронного документа. Якщо автором створюються ідентичні за документарною інформацією та реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу. Оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред`явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії. Електронна копія електронного документа засвідчується у порядку, встановленому законом. Копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством;
ст.8. Юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму. Допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму. /.../.
Відповідно до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги":
п.10-16 ч.1 ст.1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: електронна довірча послуга - електронна послуга, що надається для забезпечення електронної взаємодії двох або більше суб`єктів, які довіряють надавачу електронних довірчих послуг щодо надання такої послуги; електронна ідентифікація процес використання ідентифікаційних даних особи в електронній формі, які однозначно визначають фізичну, юридичну особу або уповноваженого представника юридичної особи; електронна печатка електронні дані, що додаються до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються для забезпечення достовірності походження пов`язаних електронних даних, або для засвідчення електронних підписів підписувачів на електронних документах, або для засвідчення відповідності копій документів оригіналам та виявлення порушення цілісності; електронна позначка часу електронні дані, що пов`язують інші електронні дані з конкретним моментом часу для засвідчення наявності цих електронних даних на цей момент часу; електронна послуга будь-яка послуга з надання певного матеріального чи нематеріального блага на користь іншої особи, яка надається через інформаційно-комунікаційну систему; електронний підпис електронні дані, що додаються до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються підписувачем як підпис; електронні дані будь-яка інформація в електронній формі;
ч.1 ст.17. Електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання електронних даних за участю третіх осіб, може здійснюватися з використанням електронних довірчих послуг або без їх використання;
ч.5 ст.18. Електронний підпис чи печатка не можуть бути визнані недійсними та не розглядатися як доказ у судових справах виключно на тій підставі, що вони мають електронний вигляд або не відповідають вимогам до кваліфікованого електронного підпису чи печатки.
Так, відповідно до п.3.3 договору позивачем після завершення кожного перевезення за допомогою системи Вчасно створено (оформлено), підписано за допомогою електронного цифрового підпису і передано відповідачу (а.с.14-86) акти надання послуг та рахунки на оплату, підписані електронним цифровим підписом.
Акти надання та рахунки не заперечені та не спростовані відповідачем.
Відповідно до п.4.4 договору строк проведення розрахунків за договором, тобто за кожне організоване та здійснене перевезення складає 10 днів з моменту отримання замовником рахунку, переданого йому експедитором (виконавцем).
Разом з тим, відповідачем у визначений договором строк повної оплати вартості наданих послуг здійснено не було.
Направлена позивачем на адресу відповідача претензія від 24.07.2024 №493 про негайну сплату заборгованості за договором перевезення від 28.08.2023 в сумі 362000 грн, була отримана останнім (а.с.90), запропоновано графік погашення боргу рівними частинами з 09.08.2024 по 27.09.2024, однак зобов`язання не виконано, борг не погашено, доказів внесення плати відповідачем не подано.
Суд вважає, що строк виконання оплати відповідачем за господарським договором перевезення автомобільним транспортом від 28.08.2023 №28/08/2023 - є таким, що настав.
Вказані обставини відповідачем не спростовано. Станом на день розгляду справи доказів належного виконання умов договору перевезення автомобільним транспортом від 28.08.2023 №28/08/2023 у повному обсязі не надано.
Невиконання відповідачем взятого на себе зобов`язання у строки, встановлені п.2.1 договору (з моменту підписання сторонами Акту приймання-передачі наданих послуг), є правовою підставою для стягнення з відповідача заявленої позивачем суми основного боргу 362000 грн у примусовому порядку.
Разом з тим, за прострочення виконання грошового зобов`язання позивач просить стягнути з відповідача 655190 грн штрафу, 36957,36 грн інфляційних втрат та 10284,65 грн - 3% річних. Математичний детальний розрахунок обтяжень боргу наведений в додатку до позову а.с. 6-7.
Частиною 2 статті 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Частиною 2 статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
В пункті 4.4 договору сторони узгодили, що за порушення замовником термінів розрахунків більше ніж на 10 діб замовник (відповідач) сплачує неустойку (штраф) в розмірі 1% від несплаченої вартості наданих послуг за кожен день затримки.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати грошового боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способом захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Дослідивши матеріали справи, врахувавши встановлений сторонами у договорі строк проведення розрахунків за надані виконавцем (експедитором) послуги перевезення, перевіривши за допомогою калькулятора санкцій апаратного комплексу "Еліт: Ліга Закон" надані позивачем до позовної заяви розрахунки 3% річних та інфляційних нарахувань, суд встановив, що останні є правильними, з огляду на належне визначення позивачем періоду, протягом якого певна сума простроченого платежу не була сплачена, зокрема вірне визначення дати настання строку платежу, тобто відрахування моменту настання права вимоги для позивача.
Так, відповідно до Цивільного кодексу України:
ч.1 ст.251. Строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення;
ч.1 ст.252. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами;
ч.1 ст.253. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Враховуючи, що:
створені позивачем за допомогою системи Вчасно рахунки на оплату після актів надання послуг (виконаних робіт) отримані відповідачем в електронному виді в системі Вчасно, про що є протоколи створення та передачі рахунків /відповідно/ (а.с.17, 23, 27, 31, 35, 39, 45, 51, 55, 61);
згідно з п.3.2.1 договору строк проведення розрахунків за кожне організоване та здійснене позивачем перевезення настає з моменту підписання Акту надання послуг і відповідальність замовника у виді штрафу настає через 10 днів прострочення оплати після отримання замовником рахунку, переданого йому експедитором (виконавцем) за допомогою системи Вчасно, -
отже строк оплати послуг за рахунками, починаючи з 27.10.2023 за №7916 13.11.2023 та закінчуючи рахунком від 11.05.2024 за №14068; період прострочення платежу (враховуючи заявлений позивачем період) з 24.11.2023 до 28.12.2024, наростаючим підсумком, з урахуванням періодів прострочення та заявлених щомісячних індексів інфляції.
З огляду на викладене, суд присуджує до примусового стягнення:
інфляційні втрати у розмірі 36957,36 грн;
3% річних у розмірі 10284,65 грн.
Також позивач на підставі п.4.4 договору за порушення понад 10 днів строків оплати рахунку заявив до стягнення з відповідача 655190 грн штрафу як неустойки за період в шість місяців прострочення виконання грошового зобов`язання.
Договір про забезпечення виконання зобов`язання у вигляді штрафу укладено в письмовому виді відповідно до приписів ст.ст. 546, 549 ЦК України.
Однак суд критично оцінює доводи позивача та його правове обґрунтування вимоги про стягнення штрафу в розмірі 1% від суми заборгованості за кожен день прострочення відповідачем, оскільки штраф є різновидом забезпечення виконання грошового зобов`язання і є одноразовим стягненням, тобто штраф не має руху в часі та періоду прострочення. З вимогою про стягнення пені позивач до суду не звертався.
З указаних підстав суд частково задовольняє вимоги позивача в частині стягнення 1% штрафу від суми прострочення 362000 грн, або 3620 грн як разове стягнення. В решті вимог належить відмовити з мотивів безпідставності, недоведеності розміру та необґрунтованості. Суд враховує, що ніхто зі сторін не заявляв про застосування спеціального строку позовної давності до спірних відносин до прийняття рішення.
Відповідно до ст.ст.74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов`язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права.
Суд зазначає, що сплата заборгованості відповідачем під час розгляду справи та неподання ним доказів у справу про оплату має враховуватись виконавчою службою при виконанні рішення суду в ході виконавчого провадження. Суд вважає, що відповідач мав достатньо часу для надання до суду відзиву чи йдоказів проведення розрахунку з позивачем.
Відповідачем всупереч вимог та приписів ч.1 ст.74, ст.76, 77 ГПК України факту належного виконання зобов`язання перед позивачем у визначений договором строк не доведено; доводів та документів позивача не спростовано.
За вказаних обставин суд вважає, що позивачем використано належний спосіб захисту свого порушеного права, передбачений приписами ст.ст.15-16 Цивільного кодексу України, але позов підлягає до часткового задоволення. Належить стягнути з відповідача на користь позивача 362000 грн заборгованості за договором перевезення від 28.08.2023 №28/08/2023, 36957,36 грн інфляційних втрат, 10284,65 грн - 3% річних та 3620 грн штрафу. В решті вимог належить відмовити.
Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):
- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);
- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов`язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);
- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);
- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).
Відповідно до п.3 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у разі часткового задоволення позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Відтак, належить покласти на відповідача та стягнути на користь позивача 6192,93 грн судового збору. Решту витрат покласти на позивача та не стягувати.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ековудсервіс", м.Черкаси, вул.Академіка Корольова,11 оф.204, код ЄДРПОУ 44908492, номер рахунку в банку невідомий
на користь Приватного акціонерного товариства "МХП", Київська область, Миронівський район, м.Миронівка, вул.Елеваторна,1; код ЄДРПОУ 25412361, номер рахунку в банку невідомий
362000,00 грн основної заборгованості, 3620 грн штрафу, 10284,65 3% річних, 36957,36 грн інфляційних втрат та 6192,93 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 28.04.2025.
Суддя Г.М.Скиба
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2025 |
Оприлюднено | 01.05.2025 |
Номер документу | 126946729 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі перевезення, транспортного експедирування, з них |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні