КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2020 року справа №320/3875/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального некомерційного закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області до Бучанської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Ірпінської міської ради та Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне некомерційне підприємство "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області з позовом до Бучанської міської ради, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Бучанської міської ради щодо нерозгляду клопотання Комунального некомерційного підприємства "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області від 04.02.2019 за вих.№172 у встановлений законом строк;
- визнати протиправним та скасувати рішення Бучанської міської ради №3178-55-VІІ від 28.03.2019 "Про розгляд звернення виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області та комунального некомерційного підприємства "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради";
- зобов`язати Бучанську міську раду надати Комунальному некомерційному підприємству "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області дозвіл на виготовлення документації щодо відведення в постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, яка знаходиться за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Польова, 19, на якій розташовані будівлі Ірпінської міської лікарні (будівлі комунальної власності територіальної громади м. Ірпінь).
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що спірним рішенням Бучанської міської ради від 28.03.2019 №3178-55-VII Комунальному закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області відмовлено у надані дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки, орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, на якій розташовані будівлі комунальної власності територіальної громади міста Ірпеня - Ірпінська міська лікарня.
В якості підстави для прийняття цього рішення зазначено про передачу до комунальної власності територіальної громади міста Буча будівель і споруд охорони здоров`я, розташованих в місті Буча, на підставі рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V та рішення Бучанської міської ради від 03.01.2007 №2-1- V.
Проте, позивач зауважує, що рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V фактично реалізовано не було, позаяк акт приймання-передачі нерухомого майна між представниками позивача та відповідача не підписувався. Натомість, рішенням виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 25.11.2008 №283/41 було надано дозвіл на оформлення права власності за територіальної громадою міста Ірпеня в особі Ірпінської міської ради будівель та споруд Ірпінської центральної міської лікарні, розташованих за адресою: м. Буча, вул. Польова, 19. Позивач стверджує, що на теперішній час Ірпінська міська рада Київської області є власником єдиного майнового комплексу за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Польова, буд.19, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 22.07.2015, індексний номер 41021038, а тому відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні відповідного дозволу.
Крім того, позивач звернув увагу на те, що спірне рішення прийнято відповідачем з пропущення місячного строку, що свідчить про протиправну бездіяльність з боку відповідача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання.
Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Ірпінську міську раду.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що спірне рішення є правомірним, оскільки саме Бучанська міська рада є власником єдиного майнового комплексу лікарні за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Польова, буд.19, внаслідок чого позивач не має підстав для оформлення права постійного користування на земельну ділянку під цим об`єктом. Відповідач стверджує, що на теперішній час будівлі та споруди лікарні лише передані у безоплатне користування відділу охорони здоров`я Ірпінської міської ради на підставі на підставі рішення Бучанської міської ради від 03.01.2007 №3-1-У та рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007, у зв`язку з чим між зазначеними органами місцевого самоврядування щороку укладаються угоди про передачу, прийняття видатків та відповідних коштів у вигляді міжбюджетного трансферту на здійснення повноважень у галузі охорони здоров`я.
Ірпінська міська рада у поясненнях по справі повідомила, що рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V виконано не було, оскільки передача у комунальну власність територіальної громади міста Буча будівель і споруд Ірпінської міської лікарні по вул. Польова, 19, не здійснювалась. При цьому, рішенням Ірпінської міської ради від 18.09.2007 №856-26-V дія рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V була зупинена у зв`язку з виникненням розбіжностей умов підписання угоди між Ірпінською та Бучанської міськими радами стосовно призначення, структури та системи управління закладів охорони здоров`я, які територіально розміщені в м. Буча.
Усною ухвалою суду від 08.10.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області.
Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області правом на надання письмових пояснень по справі не скористався.
Протокольною ухвалою суду від 11.02.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, вирішено закрити підготовче провадження у справі та призначити розгляд справи по суті.
У судове засідання, призначене на 23.06.2020, учасники справи не з`явились, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином та своєчасно.
23.06.2020 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.
23.06.2020 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із запровадженим Кабінетом Міністрів України карантином, з приводу чого суд зазначає таке.
Частинами другою-четвертою статті 205 КАС України передбачено, що суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:
1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання;
2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними ;
3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи;
4) необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження;
5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі:
1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки;
2) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки ;
3) неявки представника в судове засідання, якщо в судове засідання з`явилася особа, яку він представляє, або інший її представник;
4) неявки в судове засідання учасника справи, якщо з`явився його представник, крім випадків, коли суд визнав явку учасника справи обов`язковою.
У разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів .
За клопотанням сторони та з урахуванням обставин справи суд може відкласти її розгляд у випадку, визначеному пунктом 3 частини третьої цієї статті.
Суд зазначає, що підготовче провадження у цій справі було закрито усною ухвалою суду від 11.02.2020 та розгляд справи по суті було призначено на 27.02.2020 о 14 год. 30 хв.
У судовому засіданні 27.02.2020 представник відповідача був присутній та за результатом судового засідання було оголошено перерву до 03.03.2020 до 9 год. 30 хв.
У судовому засіданні 03.03.2020, на якому був присутній представник відповідача, було оголошено перерву до 31.03.220 до 10 год. 00 хв.
За клопотанням сторін у судовому засіданні 31.03.2020 було оголошено про відкладення розгляду справи до 30.04.2020 до 14 год. 15 хв. у зв`язку із запровадженим КМУ карантином.
У судовому засіданні 30.04.2020 знову було оголошено про відкладення розгляду справи до 28.05.2020 до 16 год. 10 хв. у зв`язку із запровадженим КМУ карантином.
За клопотанням відповідача у судовому засіданні 28.05.2020 було оголошено про відкладення розгляду справи до 23.06.2020 до 10 год. 45 хв. у зв`язку із запровадженим КМУ карантином.
Таким чином, представник відповідача був двічі присутній у судових засідання по розгляду справи по суті та після цього відповідач чотири рази поспіль не з`явився до суду, що, згідно вищенаведених положень статті 205 КАС України, дозволяє суду здійснити розгляд справи за відсутності такого учасника справи.
При цьому, суд зауважує, що запровадження на території України карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) не є перешкодою для участі у справі представників учасників процесу та не є обов`язковою та безумовною підставою для відкладення розгляду справи лише за наявності відповідного клопотання учасника процесу.
Так, суд звертає увагу на те, що Законом України від 30.03.2020 №540-ІХ статтю 195 КАС України після частини третьої доповнено новою частиною такого змісту:
"4. Під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України".
Відповідний Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду затверджено наказом Державної судової адміністрації України від 23.04.2020 №196.
Суд зауважує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС УКраїни).
При цьому, одними з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом та неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Відповідно до положень статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Учасники справи зобов`язані, серед іншого, сприяти своєчасному , всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Згідно з положеннями статті 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
З урахуванням конкретних обставин справи суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню адміністративного судочинства, зокрема, подання скарги на судове рішення, яке не підлягає оскарженню, не є чинним або дія якого закінчилася (вичерпана), подання клопотання (заяви) для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин, заявлення завідомо безпідставного відводу або вчинення інших аналогічних дій , які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення.
Якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.
Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.
Суд вважає, що подання представниками відповідача поспіль декількох заяв про відкладення розгляду справи з посиланням на запроваджений Кабінетом Міністрів України карантин, за умови наявності можливості взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, а також за відсутності належного обґрунтування неможливості прибуття до суду, свідчить про недобросовісне використання відповідачем наданих йому процесуальних прав, що призводить до безпідставного затягування розгляду справи та є ознакою зловживання процесуальними правами.
За таких обставин, суд вважає, що підстави для задоволення клопотання відповідача про відкладення розгляду справи відсутні.
Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи клопотання позивача та неявку відповідача та третіх осіб, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, усною ухвалою суду від 23.06.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, вирішено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
в с т а н о в и в:
Комунальне некомерційне підприємство "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 26191575, місцезнаходження: 08205, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Садова, буд.38) 20.06.2002 було зареєстровано в якості юридичної особи, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1, а.с.18).
Відповідно до пунктів 1.3-1.4 Статуту Комунального некомерційного закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради Київської області сьомого скликання від 19.12.2018 №4591-62-VII (т.1, а.с.46-55), підприємство є правонаступником Комунального закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області.
Підприємство засноване шляхом об`єднання майна, що перебуває у комунальній власності Ірпінської територіальної громади Київської області. Представником власника є Ірпінська міська рада Київської області.
Майно підприємства є комунальною власністю (п.9.1 Статуту).
Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки - 167479283 від 22.05.2019, т.1, а.с.19-25), єдиний майновий комплекс Комунального закладу Ірпінська центральна міська лікарня , загальною площею 3607,3 кв. м., розташований за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Польова, 19, є власністю Ірпінської міської ради Київської області.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Бучанської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки, орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, на якій розташовані будівлі комунальної власності територіальної громад міста Ірпеня - Ірпінська міська лікарня. Об`єкт нерухомого майна: Київська обл., м. Буча, вул. Польова, буд.19. З вказаної заяви вбачається, що до неї були додані такі документи: свідоцтво про право власності на нерухоме майно; виписка з єдиного реєстру юридичних осіб; Статут Комунального некомерційного закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області; технічний паспорт на будівлю; графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування будівлі (т.1, а.с.12).
Бучанська міська рада листом від 12.03.2019 №П-2247 повідомила Комунальному некомерційному підприємству "Ірпінська центральна лікарня" Ірпінської міської ради, що його звернення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки буде винесено на розгляд постійних депутатських комісій та на чергову сесію Бучанської міської ради в березні 2019 року (т.1. а.с.226).
За результатами розгляду вказаної заяви Бучанською міською радою було прийнято рішення від 28.03.2019 №3178-55-VII, яким відмовлено Комунальному некомерційному підприємству "Ірпінська центральна лікарня" Ірпінської міської ради в наданні дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, на якій розташовані будівлі комунальної власності територіальної громади міста Ірпеня - Ірпінська міська лікарня.
Вказане рішення мотивовано посиланням на рішення Ірпінської міської ради "Про передачу до комунальної власності територіальної громади міста Буча будівель та споруд охорони здоров`я, розташованих в місті Буча" від 03.01.2007 (згідно якого Ірпінська міська рада вирішила передати безоплатно в комунальну власність територіальної громади м. Буча будівлі та споруди Ірпінської міської лікарні по вул. Польова, 19), рішення Бучанської міської ради "Про прийняття закладів охорони здоров`я, розташованих у місті Буча у комунальну власність територіальної громади міста" від 03.01.2007 №2-1-У (згідно якого Бучанська міська рада прийняла у комунальну власність територіальної громади міста Буча майновий комплекс, що знаходиться за адресою: м. Буча, вул. Польова, 19 (установа Ірпінської міської лікарні), а також утворення Бучанської міської об`єднаної територіальної громади та розташування на запитуваній позивачем земельній ділянці будівлі лікарні, яка не належить Ірпінській міській раді (т.1, а.с.13).
Спірне рішення було направлено відповідачем на адресу Комунального некомерційного закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області листом від 29.03.2019 №П-2247 (т.1, а.с.26).
Не погоджуючись зі спірним рішенням та бездіяльністю відповідача щодо несвоєчасного розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування відповідної земельної ділянки, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає таке.
Згідно з пунктом в частини першої статі 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Частиною другою статті 92 Земельного кодексу України визначено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Згідно з частиною першою та другою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до положень частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Частиною другою статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Як зазначено вище, у спірному рішенні в якості підстави для відмови у наданні позивачу відповідного дозволу зазначено про відсутність у Ірпінської міської ради права власності на єдиний майновий комплекс лікарні за адресою: м. Буча, вул. Польова, 19, з приводу чого суд зазначає таке.
Рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 03.01.2007 №321-11-V "Про передачу до комунальної власності територіальної громади міста Буча будівель та споруд охорони здоров`я, розташованих в місті Буча" передано безоплатно в комунальну власність територіальної громади м. Буча будівлі та споруди охорони здоров`я, розташовані в місті Буча, зокрема, будівлі та споруди Ірпінської міської лікарні по вул. Польова, 19, а також будівлі та споруди Ірпінської станції швидкої медичної допомоги по вул. Кірова, 280.
У пункті 2 вказаного рішення зазначено, що враховуючи те, що заклади охорони здоров`я, розташовані в місті Буча (Ірпінської міської лікарні та Ірпінської станції швидкої медичної допомоги), надають спеціалізовану медичну допомогу населенню всього регіону, порядок користування вищевказаними об`єктами передбачити відповідною угодою між Ірпінською та Бучанською міськими радами з обов`язковою умовою, за якою Бучанська міська рада не може змінювати функціональне призначення, структуру та систему діяльності цих закладів без погодження і прийняття відповідного рішення Ірпінською міською радою.
У пункті 3 цього рішення вказано про необхідність створення міським головою комісії з прийому та передачі будівель і споруд та майна Бучанської поліклініки (т.1, а.с.29).
На підставі цього рішення Бучанською міською радою Київської області було прийнято рішення від 03.01.2007 №2-1-У "Про прийняття закладів охорони здоров`я, розташованих у місті Буча, у комунальну власність територіальної громади міста", яким прийнято у комунальну власність територіальної громади міста Буча будівлі та споруди, що обслуговують заклади охорони здоров`я Ірпінської міської ради, а саме: майновий комплекс, що знаходиться за адресою: м. Буча, вул. Польова, 19 (установа Ірпінської міської лікарні); майновий комплекс, що знаходиться за адресою: м. Буча, вул. Кірова, 280 (установа Станції швидкої медичної допомоги); майновий комплекс, що знаходиться за адресою: м. Буча, вул. Польова, 19 (Міжлікарняна аптека Ірпінського відділу охорони здоров`я). Прийнято у власність територіальної громади та на фінансування Бучанської міської ради установу охорони здоров`я - Бучанську міську політику.
Виконавчому комітету Бучанської міської ради приписано оформити свідоцтва про право власності на будівлі та споруди, зокрема, майнового комплексу Ірпінської міської лікарні. Крім того, рішенням передбачено створення комісії для прийняття відповідних майнових комплексів (т.1, а.с.135).
У подальшому рішенням Бучанської міської ради Київської області від 03.01.2007 №3-1-У "Про передачу в безоплатне користування будівель і споруд, що належать територіальній громаді м. Буча, відділу охорони здоров`я Ірпінської міської ради" передано у тимчасове безоплатне користування відділу охорони здоров`я Ірпінської міської ради будівлі та споруди, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Буча, а саме: майновий комплекс, що знаходиться за адресою: Буча, Польова, 19 - для обслуговування установи Іріпнської міської лікарні; майновий комплекс, що знаходиться за адресою: Буча, вул. Кірова, 280 - для обслуговування установи Станції швидкої медичної допомоги.
Майновий комплекс, що знаходиться за адресою: Буча, вул. Польова, 19, передано на умовах оренди КП Міжлікарняна аптека (т.1, а.с.137).
На підставі цього рішення Ірпінською міською радою Київської області прийнято рішення від 03.01.2007 "Про забезпечення медичними послугами жителів м. Ірпінь", яким встановлено Ірпінському відділу охорони здоров`ю для забезпечення роботи об`єктів охорони здоров`я: Ірпінської міської лікарні та Ірпінської станції швидкої допомоги прийняти в безоплатне користування будівлі та споруди, розміщені в місті Буча: будівлю та споруди Ірпінської міської лікарні по вул. Польова, 19; будівлю та споруди Ірпінської станції швидкої медичної допомоги по вул. Кірова, 280.
Установу охорони здоров`я - Бучанську поліклініку, безоплатно передано до комунальної власності територіальної громади міста Буча (т.1, а.с.138-139).
Розпорядженням міського голови Бучанської міської ради Київської області від 24.01.2007 №10 створено комісію щодо прийому справ медпрацівників, будівель, споруд і матеріальних цінностей у комунальну власність територіальної громади в місті в складі:
- голова комісії - Фальковський В.А. - заступник міського голови;
- члени комісії: Михайленко М.Г. - головний лікар; Гачкова М.М. - головний спеціаліст відділу обліку та звітності; Сімон Т.А. - головний бухгалтер Бучанської поліклініки; Самойлова О.В. - завідувач господарством Бучанської поліклініки; Бригинський М.І. - голова профкому Бучанської поліклініки (т.1, а.с.141).
Судом встановлено, що рішенням Гостомельської селищної ради Київської області від 17.09.2007 №510-20-V "Про розгляд рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V "Про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Буча будівель та споруд охорони здоров`я, розташованих в місті Буча" вирішено звернутись до Ірпінскої міської ради з пропозицією зупинити рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V у зв`язку з тим, що Ірпінська та Бучанська міські ради з січня 2007 року по вересень 2007 року не узгодили умови використання будівель і споруд Ірпінської міської лікарні, на базі якої отримує медичну допомогу населення селища Гостомель (т.2, а.с.18).
Крім того, виконавчий комітет Ворзельської селищної ради звернувся до голови Ірпінської міської ради Бондаря О.В. з листом від 18.09.2007 №2/15-583, у якому просив призупинити дію рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V "Про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Буча будівель та споруд охорони здоров`я, розташованих в місті Буча" з тих самих підстав - неузгодження Ірпінською та Бучанською міськими радами умов використання будівель і споруд Ірпінської міської лікарні, на базі якої отримує медичну допомогу населення смт. Ворзеля, що може негативно вплинути на якість надання медичних послуг жителям селища (т.2, а.с.19).
Також виконавчий комітет Коцюбинської селищної ради Київської області звернувся до голови Ірпінської міської ради Бондаря О.В. з листом від 18.09.2007 №524/04.08, у якому просив призупинити дію рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V з аналогічних підстав, наведених виконавчим комітетом Верзельської селищної ради у листі від 18.09.2007 №2/15-583 (т.2, а.с.22).
Рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 18.09.2007 №856-26-V зупинено дію пункту 1 рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V "Про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Буча будівель та споруд охорони здоров`я, розташованих в місті Буча" в частині передачі безоплатно в комунальну власність територіальної громади м. Буча будівель і споруд охорони здоров`я, розташованих в місті Буча, а саме: будівель та споруд Ірпінської міської лікарні по вул. Польова, 19; будівель та споруд Ірпінської станції швидкої допомоги по вул. Кірова, 280, а також пункту 2, пункту 3 рішення 11-ї позачергової сесії Ірпінської міської ради V скликання від 03.01.2007 №321-11-V "Про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Буча будівель та споруд охорони здоров`я, розташованих в місті Буча" в частині передачі будівель та споруд охорони здоров`я, крім майна Бучанської поліклініки.
Підставою для прийняття цього рішення зазначено невиконання пункту 2 рішення Ірпінської міської ради від 03.01.2007 №321-11-V внаслідок виникнення розбіжностей умов підписання Угоди між Ірпінською та Бучанською міськими радами стосовно зміни призначення, структури та системи управління закладів охорони здоров`я, що належать до підпорядкування відділу охорони здоров`я Ірпінської міської ради, які територіально розміщені в м. Буча, а також наявність рішення селищної ради с. Гостомель та звернення селищних голів с. Коцюбинське та с. Ворзель (т.2, а.с.17).
З матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 25.11.2008 №283/41 "Про оформлення права власності територіальній громаді міста Ірпеня в особі Ірпінської міської ради на будівлі та споруди Ірпінської міської лікарні відділу охорони здоров`я Ірпінської міської ради м. Буча, вул. Польова, 19" дозволено КП КОР "Ірпінське бюро технічної інвентаризації" оформити та видати свідоцтво про право власності на будівлі та споруди Ірпінської міської лікарні: будівлі та споруди Ірпінської міської лікарні: будівля головного корпусу лікарні літ. "А", площею 3607,30 кв. м.; будівля харчоблоку літ. "Б", "Б-1", площею 320,00 м. кв.; будівля автоклавної літ. "В", "В-1", площею 83,8 кв. м.; будівля господарського корпусу пральні літ. "Г" площею, 272,3 кв. м.; будівля прохідної літ. "Д" розміром 3,2х4,4 м.; будівля анатомічного корпусу літ. "Ж", "Ж-1",площею 178,9 кв. м.; будівля для стоянки автомобілів літ."З", площею 235,3 кв. м.; літ."З-1", площею 95,9 кв. м.; будівля інфекційного корпусу літ. "И", площею 454,2 кв. м.; будівля міжлікарняної аптеки літ. "П", площею 604,3 кв. м.; будівля дизельної літ. "Р", площею 63,3 кв. м.; будівля складу електрозварки літ."С", площею 76,9 кв. м.; будівля господарчого складу літ."Т", площею 162,4 кв. м.; фундамент літ."Ф", площею 2025,8 кв. м; трансформаторна підстанція літ."Е", розміром 6,х8,25 м.; гараж літ."К" розміром 6,0х11,9 м.; гараж літ."Л" розміром 4,5х6,5 м.; навіс-будівля складу для зберігання матеріалів літ."М", розміром 4,6 х 10,7 м.; гараж літ. "Н", розміром 3,8 х 4,6 м.; альтанка літ."О", розміром 2,0х4,0 м.; будівля насосної літ. "Ч", розміром 2,0х2,0 м.; контейнери літ."Ф", "Ф-1","Ф-2","Ф-3"; навіс літ."Ц" розміром 2,0х2,9 м.; огорожа №1-6; протипожежний водойм №7; замощення І,ІІ, що знаходиться за адресою: м. Буча, вул. Польова, 19 та обліковується на балансі відділу охорони здоров`я Ірпінської міської ради (т.1, а.с.30).
Рішенням виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 28.04.2009 №100/10 внесено зміни до пункту 1 рішення виконавчого комітету міської ради №283/41 від 25.11.008 та викладено його в наступній редакції:
"Дозволити КП КОР "Ірпінське бюро технічної інвентаризації" оформити та видати свідоцтво про право власності територіальній громаді міста Ірпеня в особі Ірпінської міської ради на будівлі та споруди Ірпінської міської лікарні: будівлі та споруди Ірпінської міської лікарні: будівля головного корпусу лікарні літ "А", площею 3607,30 кв. м.; будівля харчоблоку літ. "Б", "Б-1", площею 320,00 м. кв.; будівля автоклавної літ. "В", "В-1", площею 83,8 кв. м.; будівля господарського корпусу пральні літ. "Г" площею, 272,3 кв. м.; будівля прохідної літ. "Д" розміром 3,2х4,4 м.; будівля анатомічного корпусу літ "Ж", "Ж-1",площею 178,9 кв. м.; будівля для стоянки автомобілів літ. "З", площею 235,3 кв. м.; літ. "З-1", площею 95,9 кв. м.; будівля інфекційного корпусу літ. "И", площею 454,2 кв. м.; будівля міжлікарняної аптеки літ. "П", площею 604,3 кв. м.; будівля дизельної літ. "Р", площею 63,3 кв. м.; будівля складу електрозварки літ. "С", площею 76,9 кв. м.; будівля господарчого складу літ. "Т", площею 162,4 кв. м.; фундамент літ. "Ф", площею 2025,8 кв. м; трансформаторна підстанція літ. "Е", розміром 6,х8,25 м.; гараж літ."К" розміром 6,0х11,9 м.; гараж літ. "Л" розміром 4,5х6,5 м.; навіс-будівля складу для зберігання матеріалів літ. "М", розміром 4,6 х 10,7 м.; гараж літ. "Н", розміром 3,8 х 4,6 м.; альтанка літ. "О", розміром 2,0х4,0 м.; будівля насосної літ. "Ч", розміром 2,0х2,0 м.; контейнери літ. "Ф", "Ф-1","Ф-2", "Ф-3"; навіс літ. "Ц" розміром 2,0х2,9 м.; огорожа №1-6; протипожежний водойм №7; замощення І,ІІ, що знаходиться за адресою: м. Буча, вул. Польова, 19 та обліковується на балансі відділу охорони здоров`я Ірпінської міської ради." (т.2, а.с.31).
22.07.2015 державним реєстратором реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області Максютою Дмитром Вікторовичем було видано Ірпінській міській раді Київської області свідоцтво (індексний номер 41021038) про право власності на вказаний єдиний майновий комплекс (т.1, а.с.15).
Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки - 167479283 від 22.05.2019, т.1, а.с.19-25), державним реєстратором Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Ніловою Ангеліною Олександрівною було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 22921574 від 16.07.2015, на підставі якого до Реєстру внесено запис про державну реєстрацію за Ірпінською міською радою Київської області права власності на єдиний майновий комплекс Комунального закладу "Ірпінська центральна міська лікарня", що розташований за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Польова, буд.19 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 685711232108).
Отже, матеріали справи свідчать про те, що Ірпінська міська рада є власником єдиного майнового комплексу Комунального закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" (правонаступником якого є позивач), що розташований за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Польова, буд. 19.
Судом встановлено, що Бучанська міська рада звернулась до Господарського суду Київської області з позовом до Ірпінської міської ради про: визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 22921574 від 16.07.2015 на єдиний майновий комплекс за адресою: Київська область, місто Буча, вул. Польова, 19 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 685711232108); скасування запису про державну реєстрацію прав, номер запису про право власності: № 10504410 від 04.07.2015; скасування свідоцтва про право власності серія та номер: 41021038 від 22.07.2015 видавник: Реєстраційна служба Ірпінського міського управління юстиції Київської області.
Рішенням Господарського суду Київської області від 10.10.2019 у справі №911/1902/19, яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.10.2019 та постановою Верховного Суду від 20.05.2020, відмовлено у задоволенні позовних вимог Бучанської міської ради.
У вказаному рішенні судом встановлено, що Ірпінська міська рада рішеннями від 18.09.2007 №855-26-V та № 856-26-V частково зупинила дію двох власних рішень: від 03.01.2007 №324-11-V в частині прийняття в безоплатне користування Ірпінським відділом охорони здоров`я будівель та споруд охорони здоров`я та від 03.01.2007 №321-11-V в частині передачі безоплатно в комунальну власність територіальної громади м. Буча, зокрема, будівель та споруд Ірпінської міської лікарні по вул. Польова, 19.
Суд зазначив, що оскільки станом на момент реєстрації за Ірпінською міською радою Київської області права власності на єдиний майновий комплекс Комунального закладу Ірпінська центральна міська лікарня за адресою: Київська область, місто Буча, вул. Польова, 19, дія рішень Ірпінського міської ради Київської області від 03.01.2007 про передачу до комунальної власності територіальної громади міста Буча будівель та споруд Ірпінської міської лікарні по вул. Польова, 19 в м. Буча, зупинена, правові перешкоди для реєстрації за Ірпінською міською радою Київської області права власності на єдиний майновий комплекс за адресою: Київська область, місто Буча, вул. Польова, 19, відсутні.
Судом встановлено, що фінансування діяльності Ірпінської центральної міської лікарні в м. Буча здійснюється за рахунок коштів бюджету міста Ірпінь, тобто саме Ірпінська міська рада Київської області несе тягар утримання належного йому майна.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, рішенням Господарського суду Київської області від 10.10.2019 у справі №911/1902/19 встановлено правомірність набуття Ірпінською міською радою Київської області права власності на єдиний майновий комплекс за адресою: Київська область, місто Буча, вул. Польова, 19.
В силу положень КАС встановлені у вказаному судовому рішенні факти визнаються судом преюдиціальними та не потребують повторного доказування.
Таким чином, оскільки оскаржуване в рамках цієї справи рішення Бучанської міської ради №3178-55-VІІ від 28.03.2019 було прийнято на підставі висновків відповідача про відсутність у Ірпінської міської ради Київської області права власності на єдиний майновий комплекс Комунального некомерційного закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" за адресою: Київська область, місто Буча, вул. Польова, 19, у той час як матеріали справи свідчать про протилежне, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на виготовлення документації щодо відведення в постійне користування земельної ділянки, розташованої під вказаним об`єктом.
Також у позовній заяві позивач зазначив про недотримання відповідачем місячного строку, встановленого нормами чинного законодавства для прийняття рішення за результатами розгляду заяви Комунального некомерційного закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області про надання дозволу на виготовлення документації щодо відведення в постійне користування відповідної земельної ділянки, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до частини пятої статі 46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
В силу положень статті 123 Земельного кодексу України клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою розглядається відповідним органом виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк та за результатами такого розгляду суб`єкт владних повноважень надає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до Бучанської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування відповідної земельної ділянки 19.02.2019, про що свідчить відбиток штампу Центра надання адміністративних послуг Бучанської міської ради на відповідній заяві (т.1, а.с.150).
Спірне рішення було прийнято відповідачем 28.03.2019, тобто з пропуском місячного строку, що свідчить про порушення Бучанською міською радою строку, встановленого статтею 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження наявності підстав для відмови у наданні Комунальному некомерційному закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки, яка розташована за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Польова, буд.19, зокрема, доказів, які б свідчили про відсутність у Ірпінської міської ради Київської області права власності на єдиний майновий комплекс лікарні та, відповідно, наявності такого речового права у Бучанською міської ради, та не підтверджено дотримання відповідачем місячного строку під час прийняття спірного рішення.
У зв`язку з цим, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Бучанської міської ради №3178-55-VІІ від 28.03.2019 "Про розгляд звернення виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області та комунального некомерційного підприємства "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради".
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Бучанської міської ради щодо не розгляду клопотання Комунального некомерційного підприємства "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області від 04.02.2019 за вих.№172 у встановлений законом строк, суд зазначає, що ухвалення позитивного рішення або надання мотивованої відмови у наданні відповідного дозволу є результатом певної правової процедури, яка йому передує. Тобто, відповідно до статті 123 ЗК України, порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачає визначену земельно-правову процедуру, яка включає послідовні стадії.
Отже, всі дії відповідних суб`єктів земельно-правової процедури є взаємопов`язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у користування.
Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення юридичної особи щодо того чи іншого земельного питання. У світлі вимог частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов`язковим.
За такого правового регулювання суд вважає, що бездіяльність органу місцевого самоврядування стосовно ненадання у встановлений чинним законодавством термін дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування або відмову у наданні такого дозволу, створює перешкоди для подальшого позитивного вирішення питання на користь особи, а тому може бути предметом судового оскарження.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 15.08.2019 у справі №0440/5781/18 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 83647803) та від 17.12.2018 у справі №509/4156/15-а (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 78626478).
Верховний Суд у постановах від 24.01.2019 у справі № 806/2978/17 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 79382838), від 27.01.2019 у справі №806/2981/17 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 79383043) та від 20.03.2019 у справі №826/1106/16 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 80607056) зазначив, що відсутність рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу в межах встановленого законом місячного строку свідчить про протиправну бездіяльність відповідного органу і надає особі право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу відповідно до абзацу 3 частини третьої статті 123 Земельного кодексу України.
При цьому, Верховний Суд у постанові від 17.12.2018 у справі №509/4156/15-а відступив від висновку, викладеного в постанові від 31.01.2018 (справа № 814/741/16) та від 14.03.2018 (справа № 804/3703/16), згідно з яким ненадання дозволу на розроблення проекту землеустрою за відсутності мотивованої відмови у його наданні не є для особи перешкодою для виготовлення такого проекту землеустрою про відведення земельної ділянки.
Так, Верховний Суд у справі №509/4156/15-а дійшов висновку, що згідно з абзацом 3 частини 7 статті 118 ЗК України особа має право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу, якщо уповноважений орган у місячний строк не надав ні дозволу на його розроблення, ні мотивованої відмови у наданні такого дозволу. Проте, цією нормою закріплено виключно право, а не обов`язок громадянина замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу та жодним чином не позбавляє його права на отримання від уповноваженого органу після спливу місячного строку дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні, а також права на судовий захист у випадку неможливості реалізації права на отримання відповідного дозволу (бездіяльності суб`єкта владних повноважень) або відмови у його надані після спливу місячного строку (аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі № 806/3095/17).
Використання особою права замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу не позбавляє обов`язку відповідача розглянути заяву згідно із чинним законодавством та прийняти відповідне рішення.
Відтак, якщо зацікавлена особа замовила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу у встановлений строк, вона не позбавляється права на оскарження бездіяльності відповідного органу.
У справі, що розглядається, правовідносини є подібними. З тією лише різницею, що позивачем по справі є не фізична, а юридична особа, і йдеться про надання земельної ділянки у постійне користування, а не у власність. Водночас, механізм застосування правових гарантій, встановлених на випадок бездіяльності відповідного органу, який має повноваження надавати дозвіл на розробку відповідного проекту землеустрою, є однаковий.
З огляду на це, суд вважає, що висновки Верховного Суду у постанові від 17.12.2018 у справі №509/4156/15-а є релевантними до спірних правовідносин і можуть застосовуватися у справі, що розглядається.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 20.03.2019 у справі №826/1106/16.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною шостою статті 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів від 02.06.2016 №1402-VIII передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
Враховуючи вищевказане, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Бучанської міської ради щодо не розгляду у встановлений законом строк клопотання Комунального некомерційного підприємства "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області від 04.02.2019 вих.№172 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, яка знаходиться за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Польова, 19.
Також у позовній заяві позивач просить суд зобов`язати Бучанську міську раду надати Комунальному некомерційному підприємству "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області дозвіл на виготовлення документації щодо відведення в постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, яка знаходиться за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Польова, 19, на якій розташовані будівлі Ірпінської міської лікарні (будівлі комунальної власності територіальної громади м. Ірпінь), з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до Рекомендації №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Оскільки матеріали справи свідчать про те, що відповідачем було протиправно відмовлено у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки у постійне користування, суд вважає, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.
У зв`язку з цим, суд вважає за необхідне зобов`язати Бучанську міську раду надати Комунальному некомерційному підприємству "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області дозвіл на виготовлення документації щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, яка знаходиться за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Польова, 19.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року N 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що "правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У Рішенні від 30 червня 2009 року N 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
З огляду на це посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.
Враховуючи встановлені судом обставини справи та приймаючи до уваги, що рішення у цій справі має зобов`язувальний характер, суд, з метою забезпечення судового контролю за своєчасним і належним виконанням судового рішення, вважає за необхідне зобов`язати позивача подати до суду подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 5763,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 18.06.2019 №353 (т.1, а.с.56).
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір у сумі 5763,00 грн. за рахунок суб`єкта владних повноважень - Бучанської міської ради.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Бучанської міської ради №3178-55-VІІ від 28.03.2019 "Про розгляд звернення виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області та комунального некомерційного підприємства "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради".
3. Визнати протиправною бездіяльність Бучанської міської ради щодо не розгляду у встановлений законом строк клопотання Комунального некомерційного підприємства "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області від 04.02.2019 вих.№172 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, яка знаходиться за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Польова, 19.
4. Зобов`язати Бучанську міську раду надати Комунальному некомерційному підприємству "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області дозвіл на виготовлення документації щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,5900 га для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, яка знаходиться за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Польова, 19.
5. Стягнути на користь Комунального некомерційного закладу "Ірпінська центральна міська лікарня" Ірпінської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 26191575, місцезнаходження: 08205, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Садова, буд.38) судовий збір у сумі 5763,00 грн. (п`ять тисяч сімсот шістдесят три грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Бучанської міської ради (ідентифікаційний код 04360586, місцезнаходження: 08292, Київська обл., м. Буча, вул. Енергетиків, буд.12).
6. Зобов`язати Бучанську міську раду подати до суду протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Дудін С.О.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2020 |
Оприлюднено | 18.08.2020 |
Номер документу | 90998893 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні